Porady i rady smart

Najlepsze inteligentne domy: Home Assistant vs OpenHAB

openhub

OpenHAB i Home Assistant to dwa najlepsze inteligentne centra domowe typu open source

Obie platformy wykazały imponującą ofertę, a OpenHAB jest bardziej dojrzały i stabilny, a Home Assistant bardziej innowacyjną i elastyczną platformą do sterowania inteligentnymi urządzeniami

Openhab vs Home Assistant: historia i architektura

OpenHAB został stworzony w 2010 roku przez Kai Kreuzer. OpenHAB 2 (obecna wersja) jest rozwijany w Javie i oparty głównie na frameworku Eclipse SmartHome. Używa Apache Karaf wraz z Eclipse Equinox do stworzenia środowiska uruchomieniowego Open Services Gateway Initiative (OSGi). Molo jest używane jako serwer HTTP. openHAB to modułowe oprogramowanie, które można rozszerzyć za pomocą “Dodatków”.

Dodatki dają openHAB szeroki wachlarz możliwości, od interfejsów użytkownika po możliwość interakcji z dużą i rosnącą liczbą fizycznych rzeczy. Dodatki pochodzą z dystrybucji openHAB 1/openHAB 2, projektu Eclipse SmartHome. Proces rozwoju jest stosunkowo szybki, a najnowsza wersja została zaktualizowana w maju 2018 r., A aktualizacja wcześniejsza w grudniu 2017 r.

OpenHAB działa na wielu popularnych platformach, w tym Linux, Windows i Mac OSx. Wiele osób uważa, że najprostszym sposobem eksperymentowania z openHAB jest uzyskanie Raspberry Pi i zainstalowanie openHABian. Podczas gdy openHABian oferuje usprawniony i uproszczony sposób szybkiego rozpoczęcia pracy, jest to kompletny system automatyki domowej openHAB zdolny do automatyzacji całego domu.

Home Assistant jest rozwijany przy użyciu Python 3 dla backendu i Polymer (web components) dla komponentów frontendu. Jako produkt open-source jest licencjonowany na platformie Apache 2.0. Z punktu widzenia procesu rozwoju, projekt niedawno przyjął dwutygodniowy cykl wydawniczy z jednym dodatkowym tygodniem na testy beta, co zaowocowało poprawą jakości, ale ostatnio nadal były błędne wydania.

Home Assistant (dawniej Hass.io) jest jednym z dwóch smaków Home Assistant i jest systemem operacyjnym, który zajmie się instalacją i aktualizacją Home Assistant. Jest łatwy w zarządzaniu z interfejsu Home Assistant, umożliwiając tworzenie / przywracanie migawek konfiguracji i można go łatwo rozszerzyć za pomocą Hass.io dodatków, w tym Asystenta Google i Let’s Encrypt.

Z punktu widzenia architektury Asystent domowy rozpoznał szereg logicznych komponentów, które zilustrowano na poniższym wykresie.

  • Home Control jest odpowiedzialny za zbieranie informacji i kontrolowanie urządzeń.
  • Automatyka domowa wyzwala polecenia na podstawie konfiguracji użytkownika
  • Inteligentny dom wyzwala polecenia na podstawie poprzedniego zachowania

Instalacja i konserwacja

Instalacja obu platform jest łatwa. Musisz pobrać obraz podstawowy dla swojego sprzętu, zapisać go na karcie SD i podłączyć do Raspberry Pi. Oba można również zainstalować za pomocą platformy Docker.

Nie wiesz jak się do tego zabrać skorzystaj z naszej pomocy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *