Inteligentny dom

Jak działa ZigBee?

zigbee smart home

ZigBee – co to jest? 

ZigBee jest to protokół transmisji danych w sieciach bezprzewodowych, takich jak mesh, cluster tree. Jego działanie można porównać do Wi-Fi, ale cechuje się niższym zużyciem energii, niewielkimi przepływnościami (do 250 kbps), a do tego osiąga zasięg nawet do 100 m. Komunikacja w ZigBee jest dwustronna, co oznacza, że każde urządzenie może odbierać lub wysyłać sygnał, a niektóre nawet przekazywać go dalej. Do jego zalet należy również natychmiastowy dostęp, dlatego tak chętnie wykorzystywany jest choćby w czujnikach ruchu. 

Technologia ZigBee jest rozwijana od 2002 roku przez organizację ZigBee Alliance. Zrzesza ona kilkaset firm znanych na całym świecie, m.in.: Philips, Xiaomi, Siemens, Samsung, Amazon, Bosch czy Motorola. Wersja 1.0 specyfikacji ZigBee powstała w 2004 roku, natomiast w 2016 roku wprowadzono specyfikację ZigBee 3.0.

ZigBee – zalety i zastosowanie

Główne zalety systemu ZigBee to niezawodność, niskie zużycie energii i natychmiastowy dostęp, co jest szczególnie ważne przy obsłudze wszelkiego rodzaju czujników. Wśród zalet wymienia się też wsparcie ze strony producentów, mnogość kompatybilnych produktów oraz łatwość w tworzeniu i rozbudowywaniu systemów. Transmisja danych ZigBee jest uwierzytelniona, dzięki czemu mamy gwarancję, że do sieci nie podłączy się żadna przypadkowa osoba. ZigBee odciąża sieć Wi-Fi i zapewnia bezpieczeństwo użytkownikom.  Najpopularniejsze zastosowania ZigBee to przede wszystkim automatyka domowa i monitorowanie. System ZigBee został stworzony specjalne z myślą o technologii Smart Home. Umożliwia łatwe korzystanie z urządzeń takich jak: inteligentne gniazdka i dzwonki do drzwi, czujniki ruchu, przeciwpożarowe oraz czujniki drzwi i okien. Dzięki temu mamy pełną kontrolę nad naszym domem. Ze względu na natychmiastowy dostęp, ZigBee często wykorzystywany jest w systemach monitoringu. Zastosowanie znajduje też w biurach, zakładach pracy, hotelach, a nawet przy projektowaniu inteligentnych miast. 

Alternatywą dla ZigBee jest Z-Wave. To nowszy standard bezprzewodowy, który podobnie jak ZigBee, działa w oparciu o sieć typu mesh (kratową). Oznacza to, że każde urządzenie z tą technologią pełni także funkcję routera przesyłającego dane między sobą a hubem. 

Między tymi dwoma protokołami występuje jednak kilka różnic. Dotyczą one przede wszystkim przesyłu danych, częstotliwości działania czy liczby maksymalnie podłączonych do sieci urządzeń. Dla przeciętnego użytkownika te różnice będą prawie niezauważalne. System Z-Wave jest określany mianem prostszego i bardziej kompatybilnego. W przypadku ZigBee producenci nie muszą spełniać tak restrykcyjnych wymagań, przez co nie wszystkie urządzenia będą ze sobą współpracować.  

ParametrZigBeeZ-Wave
Zasięg10-100 mDo 300m w standardzie 500 i 400 m w standardzie 700 wewnątrz domu.
Przepływność40-250 Kbps100 Kbps
Zużycie energiiNiskieNiskie
Bezpieczeństwo Szyfrowanie AES-128 bit Stare wersje nie mają zabezpieczeń, od wersji Z-Wave 500 S2 dostepne jest szyfrowanie AES-128 bit.
Globalne normyNormy częstotliwości są te same dla całego świata.Każdy region świata ma inną częstotliwość Z-Wave.
Cena urządzeńŚredniaWysoka

ZigBee vs. WiFi

Wi-Fi (skrót od angielskiego Wireless Fidelity) to powszechnie znany bezprzewodowy sposób łączności, który umożliwia szybkie przesyłanie dużej ilości danych. Jest wykorzystywany w sieciach domowych i miejscach publicznych, takich jak kawiarnie i restauracje, dworce kolejowe i autobusowe, lotniska czy budynki użyteczności publicznej.  W przeciwieństwie do ZigBee standard Wi-Fi pobiera dużo mocy i ma ograniczony zasięg. Potrzebne są specjalne urządzenia, które rozszerzą jego zasięg poprzez siatkę. Użycie dodatkowych urządzeń może wpłynąć na opóźnienia i jakość połączenia. W przypadku Wi-Fi nie ma jednak potrzeby posiadania dodatkowej centralki – wystarczy router lub punkt dostępowy podłączony do sieci LAN.  

ParametrZigBeeWi-Fi
Zasięg10-100 mdo 100 m
Przepływność40-250 Kbps54 Mb/s 
Zużycie energiiNiskieŚrednie
Bezpieczeństwo Szyfrowanie AES-128 bitZabezpieczeniem jest szyfrowanie wg różnych standardów.
Globalne normyNormy częstotliwości są te same dla całego świata.Normy częstotliwości są te same dla całego świata.
Cena urządzeńŚredniaUrządzenia dostępne są w różnych cenach – są droższe i tańsze.

ZigBee vs. Bluetooth

Standard Bluetooth sprawdzi się tam, gdzie wymagane jest szybkie kojarzenie urządzeń, prosty interfejs i niski pobór mocy. Urządzenia Bluetooth wymagają łączności z hubem albo innym urządzeniem, które obsługę tę technologię, czyli np. ze smartfonem. Standard Bluetooth wykorzystywany jest przede wszystkim w urządzeniach przenośnych, ale często też znajduje zastosowanie w inteligentnych domach, np. w czujnikach czy inteligentnych dzwonkach do drzwi.  Standard Bluetooth ma jednak ograniczony zasięg. Zazwyczaj wynosi on do 10 metrów – sprawdzi się zatem do przesyłania danych w niewielkich odległościach. W przypadku ZigBee zasięg wynosi od 10 do nawet 100 metrów.  

ParametrZigBeeBluetooth
Zasięg10-100 mdo 10 m
Przepływność40-250 Kbps1 Mbps
Zużycie energiiNiskieNiskie
Bezpieczeństwo Szyfrowanie AES-128 bit Szyfrowanie 64 bit i 128 bit
Globalne normyNormy częstotliwości są te same dla całego świata.Normy częstotliwości są te same dla całego świata.
Cena urządzeńŚredniaWysoka

 

Bramka ZigBee – najpopularniejsze rodzaje

Zacznijmy od tego, czym jest bramka. Jest ona węzłem łączącym urządzenia pracujące w standardzie ZigBee w jeden zintegrowany system. Dzięki bramce urządzenia mogą komunikować się ze światem zewnętrznym, nie obciążając przy tym domowej sieci. Bramka może być otwarta lub zamknięta. Chodzi tutaj o zamknięcie na inne urządzenia ze strony danego producenta.  

  • Aquara/ Xiaomi – to jedna z najpopularniejszych bramek na rynku, ponieważ jest dostępna w stosunkowo przystępnej cenie, a do tego oferuje wiele możliwości. W sprzedaży nie brakuje urządzeń, które są z nią kompatybilne. 
  • Tradfri/ IKEA  – kilka lat temu IKEA wprowadziła na rynek swój własny system Smart Home. Bramka w połączeniu ze swoją aplikacją działa tylko lokalnie. Natomiast gdy podłączymy ją do systemu Google Home albo Amazon Alexa, będziemy mogli sterować urządzeniami z odległości. 
  • Sonoff (aplikacja eWeLink) – jest to bramka współpracująca z całym systemem eWlink, więc jest wiele możliwości integracji. Możliwa jest komunikacja ze wszystkimi urządzeniami spiętymi z tym systemem, nawet tymi, które działają na Wi-Fi. 
  • Tuya (aplikacja Smart Life) – bramki Tuya są przewodowe (RJ45) i bezprzewodowe (Wi-Fi). Te pierwsze są mocniejsze i pozwalają na podłączenie większej liczby urządzeń. Do bramki można podłączyć szereg czujników ruchu, wilgoci, sensorów dymu, gniazd sieciowych, przełączników czy włączników oświetleniowych. Ważne jest, aby wybrać bramkę, która wspiera ZigBee 3.0.

Related Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *